Přehled tanečních stylů

hipec2

HIP HOP

Slovo Hip Hop lze vnímat několika způsoby. Důležité je začít u Hip Hopu jako kultury, která se skládá z velkého množství elementů (Djing, MCing, Graffiti a B­boying). Ta vznikla počátkem 70. let v New Yorku, který se stal její kolébkou.

Hip hop samozřejmě existuje i jako samostatný taneční styl. Protože často docházelo k nedorozuměním, začal se pro všechny pouliční tance užívat pojem street dance. Je to tedy uměle vytvořený název, který zastřešuje všechny taneční styly, které původně vznikly na ulici, resp. mimo taneční studia. Pod street dance se v dnešní době zařazují i taneční styly, které nemají s Hip Hopem jako takovým nic společného (Krump, Dancehall, a jiné).

Jako Hip Hop se v dnešní době označují taneční styly, které se vyvinuly v rámci hiphopové kultury a tančí se na hiphopovou hudbu. Začal se rozvíjet v 80. letech minulého století, tedy v době, kdy Hip Hop jako hudební styl začal zaznamenávat první komerční úspěchy.

Tanec se vyznačuje zejména svojí originalitou. Tanečník není ničím omezován a nechává se vést hudbou. Freestyle, nebo-li improvizace je neodmyslitelnou součástí tohoto tance i kultury.

Hip hop čerpá z různých tanečních stylů, např. afro dance, step, lindy hop (tanec, založený na charlestonu), rocking a dalších.

Průkopníci a legendy: jsou to především Buddha Stretch a jej obklopující taneční uskupení Mop Top a později Elite Force. Buddha je považován za vůbec prvního hiphopového choreografa. Sám však zdůrazňuje, že to ani náhodou neznamená, že by jím předváděné taneční kroky a styly vymyslel. Buddha byl ve správný čas na správném místě a dostal se k tomu, aby dělal taneční doprovod pro (dnes) legendární hiphopové umělce a uskupení jako Boogie Down Production, Whodini, Heavy D nebo Fresh Prince a Jazzy Jeff během jejich klubových vystoupení. Dalšími tanečníky jsou ku příkladu Henry Link, Loose Joint, Ejoe Wilson, Caleaf Sellers, Marquest a jiní.

Nejrozšířenější taneční prvky: Running Man, Roger Rabbit, Criss Cross, Bart Simpson a mnoho dalších.

popping2

Popping

Tento funky streetový taneční styl pochází z 60. a 70. let 20. století přičemž postupně vznikal v několika místech Kalifornie. Tanec byl inspirován zejména stylem Locking, taky spadající pod street dance. Za zakladatele se považuje Sam Solomon, neboli Boogaloo Sam. Do Evropy se dostal v té době s asi nejznámější americkou taneční skupinou The Electric Boogaloo´s.

Popping je postavený na kontrolovaných kontrakcích a uvolňování svalů celého těla. Při každém takovém pohybu údajně Sam vydechl „pop“, což bylo inspirací pro vznik samotného názvu Popping.

Základním prvkem je Fresno – vyjadřuje se pouze jednou polovinou těla a to vztahy tricepsu a stehenního svalu.

Mezi v současnosti nejuznávanější tanečníky tohoto stylu patří Mr. Wiggles, Poppin Taco, Poppin Pete, Suga pop, Kite, Nelson, atď.

locking3

Locking

Locking je další taneční styl street dance, který je jedinečný svou hravostí. Cílem je pobavit nejen sebe ale i diváka. Důležitá je tedy i komunikace s publikem.

Jedná se o historicky nejstarší tanec (patřící do street dance), který vznikl už na přelomu 60. a 70. let minulého století v Los Angeles a San Franciscu. Zakladatelem tohoto funky stylu je Don Campbell, kterého inspiroval svými pohyby především James Brown. Don Campbell k tomuto tanci přišel spíše náhodou, protože se mu stávalo, že se zasekl v půlce kroku a nevěděl, co dál. Diváci si to ale oblíbili, což dalo základ zaseknutím, která jsou dnes pro locking typická.

Lock totiž znamená zámek, tedy uzamčít pohyb, ale původní název tohoto stylu byl Campbellocking. Don Campbell se také zasloužil o založení skupiny The Campbellock Dancers, později přejmenované na The Lockers, která je dnes v tomto stylu už legendou. Jejími členy byli: Jimmy „Scoo B Doo“ Foster, Tony „GoGo“ Lewis, James „Skeeter Rabbit“ Higgins, Fred „Mr Penguin“ Berry, atd.

Tento styl se také řadí mezi tzv. funky styles, proto se zpravidla tančí na funkovou hudbu.

Pro locking je charakteristické střídání rychlých a uvolněných pohybů, ostré zastavování pohybů v různých pózách a zábavný až herecký projev. Patří sem také různé skoky a pády, ale také pantomima a gesta.

S lockingem se také pojí specifický způsob oblékání, který není nutností, ale podtrhuje komičnost. Jsou to například pruhovaná trika a podkolenky, nabírané třičtvrťáky, kšandy a bláznivé klobouky či čepice. Jde o co největší barevnost.

Jak už bylo jednou zmíněno kroky, vychází jak z pohybů Jamese Browna, tak z pantomimy, z napodobování každodenních situací, ale také z řady kreslenýh postav (jako je například Scooby Doo). Je to jeden z mála stylů, kde můžeme kroky přesně pojmenovat, ovšem v podání každého tanečníka vypadají trochu jinak.

Zpestřit své tancování můžete díky pečlivému poslouchání hudby, díky kterému můžete do svého tancování zařadit různé vychytávky a triky.

Uznávaní světoví tanečníci a crews: P-Lock, J-Soul, Gemini a Jeremy, Junior, Loic, crew: např. Originality Lockers (Korea)

Základní kroky: lock, open lock, stop´n´go, scoo b doo, point, wrist rolls, skener rabbit, clap, penguin, which a way, atd.

house5

HOUSE DANCE

Vznik house dance je spjat se vznikem house music, která se začala vyvíjet koncem 70. a začátkem 80. let v Chicagu. Název tohoto tanečního stylu je odvozen od Warehouse, což je klub, kde se tento hudební styl začal hrát. Jedná se tedy o klubový tanec a prvotní názvy byly: Clubbing Dance nebo Freestyle Dance.

O největší rozvoj house dance se zasloužili tanečníci z New Yorku a to především ti z uskupení Dance Fusion. Poté se rozšířil do Japonska, kde dostal svůj soudobý název, dále do Evropy – přesněji do Francie. Odtud se především díky workshopům rozšířil i do dalších evropských zemí. V ČR je tento styl poměrně mladý, poprvé se u nás objevil v roce 2005.

House music byla zpočátku mixem disca, funku, soulu a elektronické hudby, přičemž později nabírala africké a latinské rytmy a přecházela do různých podob elektra. To znamená, že i house dance je kombinací různých tanečních stylů, jako je například afro dance, hip hop, break dance, salsa, jazz, step, atd.

Základem v housu je uvolnit tělo a nechat se vést hudbou. Důležitý je zejména pohyb nohama nebo-li footwork, tělem nebo-li jacking a práce se zemí nebo-li floorwork či lofting. Toto vše dohromady tvoří jedinečný street dance styl – House dance.

Ovšem tak jako všechny styly se neustále vyvíjí a obohacuje.

Uznávané světové house dance crews: Dance Fusion (New York), Alma (Japansko), Glasshopper (Japansko), O’Trip House (Francie), Serialz Stepperz (Francie), atd.

Základní kroky: farmer, pas de bourrée, loose legs, skating, heel and toe, jacking, slide, criss cross, shuffle, atd.